iPhone Pil Değiştirmece

Akıllı telefon sahiplerinin özellikle iPhone sahiplerinin muzdarip olduğu şarj sorunu zaman geçtikçe pilin yıpranmasıyla daha da büyüyor. 2 yılı geçkindir kullandığım iPhone 4S’in pili artık 6 saat götürmez olmuştu. Yanımda her daim tek dişi kalmış canavarı taşımaktan usanmıştım.

iBackupBot yardımıyla jailbreak gerekmeden iPhone’un kaç şarj döngüsüne girdiğini ve pilin kalan kapasitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 1039 şarj döngüsü sonrası pilin kapasitesinin %56’sını kullanabildiğimi gördüm. Bunun üzerine artık pili değiştirmenin zamanı geldi dedim.

Şarj Döngüleri

İyi korunan bir iPhone pili, 500 tam şarj – deşarj döngüsü boyunca orijinal kapasitesinin %80’ini koruyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Gereksinimlerinizi karşılamak için yeterli şarj sağlayamayacak duruma geldiğinde, pilinizi değiştirebilirsiniz.

iBackupBot (güncelleme: 12/02/2015)

iBackUpBot

iBackupBot’tan pilimizin sağlığını değerlendirmek için yukarıda gösterdiğim 1 ve 2. adımı izledikten sonra çıkan pencereden pilin o anki kapasitesini, fabrika çıkış kapasitesine oranlarsak pilin ne durumda olduğunu kestirebiliriz. (%91 mayıs’14 değiştirmiş olduğum pilin şu anki durumu)

Hangi Pil?

Apple’ın dışarıya yedek parça satışı yok. Bu yüzden pil tedariği konusunda seçeneklerimiz geniş olmakla birlikte kalite konusunda şüpheler bulunmakta. GittiGidiyor, Sahibinden, eBay, DealExtreme, AliExpress gibi alışveriş sitelerinden pilleri temin edebilirsiniz. Ancak buralarda satılan pillerin genelinin iddiası “Orjinal Pil” olmakla birlikte herhangi bir kalite garantisi yok. Bu yüzden “orijinal pil ömrü iddiasında bulunan Amerika menşeli iFixit‘ten almaya karar verdim. Ancak bunun da bir bedeli var. Diğer sitelerden kargo dahil 5-10 dolara pil bulabilmekteyken, iFixit’te pilin fiyatı kargo hariç 25 dolar (+kargo 10$).

Paket

Paket yaklaşık 6 haftada elime ulaştı. Düşününce bu paket içeriği öncelikle Çin’den Amerika’ya gitmiş (kim bilir öncesinde nereleri gezdi). Amerika’dan Belçika aktarmalı olarak Türkiye’ye geldi. Bu paket neredeyse dünyayı turlayıp elime geçti.

Bu paket içerisinden pille birlikte iPhone’u açmak için gerekli 2 tornavida, bir kanırtaç ve “liberation kit” (yazının devamında değineceğim) çıkıyor. Eğer uygun aletleriniz yoksa sizde böyle bir paketi tercih edebilirsiniz, diğer sitelerde de bulunuyor ve fiyatı çok etkilemiyor.

İyi de Pili Neden Kendimiz Değiştiriyoruz?

Apple’ın bildiğim kadarıyla İngiltere haricinde pil değişim programı yok. Bu yüzden Zorlu Apple Store’a gidip telefonun pilini değiştirmek istiyorum derseniz size yardımcı olamazlar. Teknik destek veren dış servislerde ise 100 lira civarında bir ücrete karşılık değişim yapılabiliyor. Ancak buralarda da kullanılan piller genelde yukarıda saydığım sair sitelerden tedarik ediliyor. Hepsini geçtik iPhone içini açmak için bir bahanemiz var artık. Eğer vida gevşetip sıkmayı biliyorsanız bu eğlenceli işi kolay bir şekilde kendiniz halledebilirsiniz.

Pili Değiştirme

Telefonunuza vereceğiniz hasarlardan mesul değilim 😀

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın (ayrıntılı bilgi için iPhoneTurkey). İlk olarak şarj girişinin yanlarında bulunan 2 vidayı gevşetiyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta; bu vidalar 5 köşeli yıldız olduğundan uygun bir tornavida ile gevşetilmeli.

Alt

Ardından arka kapağı elimizle yukarı ittirip, açıyoruz.

kapak

Açmamız gereken 2 vida daha bulunuyor. Bu vidalar ise standart 4 köşeli yıldız. Yalnız üstteki vidayı gevşetirken bunun altında ufak bir konnektör bulunuyor onu gözden kaçırmayın.

iç

Şimdi elimize paket içerisinden çıkan kanırtacı alıyoruz. (başka nasıl tarif edeceğim bilemedim. TDK’nın “selfie”ye getirdiği “özçekim” önerisi gibi durdu, ingilizcesi  “plastic opening tools“) Bu alet yardımı ile pil bağlantısını ayırıyoruz.

bağlantı

Daha sonra kanırtaç yardımı ile pili yatağından ayırıyoruz. Pil kasaya yapışık olduğundan sağ taraftan hafifçe güç uygulayarak kanırtarak ayırın.

kanırtaç

Yeni pili yatağa oturtun ve bağlantı uçlarını karşılıklı hizaya getirin. Ardından ufak konnektörü bağlantı uçlarının arasına yerleştirin ve vidaları sıkın.

kapat

Son olarak açarken yaptığımız hareketin tersini yaparak  kapağı yerine oturtup vidaları sıkın. Hepsi bu kadar.

Sonuç

Pil performansı hissedilir derecede arttı. Daha önce ortalamanın üzerinde bir kullanımla 6 saat ancak giderken şimdi 14 saati geçiyor. iBackupBot ile baktığımda şarj döngüsü 3, pil kapasitesi %100 olarak görünüyordu. Şu an için performansından gayet memnunum. Eğer ilerleyen zamanda farklı bir gelişme olursa bu yazıyı güncellerim.

Liberation Kit

Liberation kit esasında 2 vidadan ibaret. Bir nevi donanımın jailbreak‘i diyebiliriz. Şarj girişinin iki yanında bulunan, sadece Apple’ın kullandığı 5 köşeli vidalar yerine standart 4 köşeli vidaları kullanmamızı tavsiye ediyorlar.

Liberation Kit

Bunun için 2 geçerli nedenleri var;

 1. Eğer ilerde bir sorun çıkarsa “nerede benim 5 köşeli tornavidam?” diye aramamanız için
 2. Çevreye bir mesajı yaymak. Günümüzde üreticiler tarafından donanımların içerisine erişimin kısıtlanması yaygınlaşıyor. Oysa ki bir cihaz bozulduğunda kolaylıkla içinin açılıp gerekli parçanın değişimi ile tamiri mümkün olmalı.

MSerdarK

Bir dönem bilgisayar sahibi olmak için bilgisayarı en azından monte etmek gerekiyordu. Bugün içini açmayı bile aklına getiren yok.”

Son Olarak

Eğer iFixit’ten sipariş verirseniz kupon kodu kullanmayı ihmal etmeyin. 5$’lık bir indirim sağlıyor eğer şanlıysanız daha fazlasını bulabilirsiniz.

kupon

Yeni Tamirat! Bir Tamirat Masalı – iPhone 4S “Power & Sensor Cable” Değişimi

55 thoughts on “iPhone Pil Değiştirmece

 1. Bloğunuz için çok teşekkür ederim çok faydalı bir yazı ve anlatım olmuş eli biraz vida tutabilen herkes bataryasını değiştirebilecektir.30.09.2014’te verdiğim siparişim araya kurban bayramınında girmesiyle beraber bugün 16.10.2014 tarihinde 14:00 sularında elime ulaştı.Eve geldim telefonun yedeğini aldım ve işe başladım.Sonuç mükemmel.Gerçi biraz da risk aslında telefonun hiç açılmama ihtimali (yazılımsal) vardı ama riske edip yaptım.Bu arada bilmeyenler ve bu sorunla karşılaşabilecek olanlar vardır diye affınıza sığınarak not düşmek istedim.Batarya değişimi sonrasında telefonda şebeke problemi oluyor.Bunun çözümü ise telefonu açtıktan sonra bir wifi ağına bağlanmak hemen akabinde ise telefonu kapatıp tekrar açarsanız şebekenin geldiğini görürsünüz.(Benim telefonum 4S)

  Dipnot=Sayenizde hem ifixit sitesini tanımış hemde alışverişte gerek kargolamayla gerek ürünlerin kalitesiyle firma kendini ( kargo biraz pahalı olsada ) ispat etmiş bulunmaktadır.Gerçi batarya ne kadar iyi o tartışılır ama sanırım 5 tam şarj-deşarjdan sonra gerçek kapasitesini sunmaya başlayacaktır.Bende değerlerimi yazayım hemen
  Orjinal Batarya
  Tam dolum =804
  Orjinal kapasite =1430
  Dolum kapasitesi =1000

  İfixit Bataryası
  Tam dolum =0
  Orjinal kapasite =1430
  Dolum kapasitesi =1500

  Detaylı incelemeniz ve öncülüğünüz için teşekkür eder nice bloglarınızın devamını dilerim.

  • Değerli yorumunuz ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
   Ben pilden oldukça memnunum. 5 aydır kullanıyorum, daha önce orijinal pilde iken olur olmadık yerde kapanırken tamamen o sorun kalktı. Yanımda devamlı harici bataryalı kılıf taşırken ona da neredeyse hiç ihtiyaç duymadım. Günlük ortalama kullanımla 10-12 saati geçiyor. iFixit’in pili, en azından ucuz pillerden kaliteli, inşallah bir sorun yaşamazsınız.
   İyi günler dilerim.

 2. iyi günler, 17/11/2014 tarihinde ifixit sitesinden sipariş vermeme rağmen siparişim gelmedi ayrıca sitede tracking number kısmında da böyle sipariş bulunamadı diyor. ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Bekleyin 🙂
   benim pilin gelmesi altı haftayı buldu. Dördüncü haftada ifixit’e mail attım, biraz daha bekleyin gelir diye cevapladılar;

   “I’m sorry you have not received your order yet. The information provided by the tracking number of your shipment is completely normal. USPS First Class Mail International shipments do not have detailed tracking and can take up to 6-weeks or more to arrive at their destination. Please let me know if your package does not arrive within a month and we can assist you at that time.”

   “Tracking number” ayrıntılı bilgi vermiyor ayrıca PTT’nin sorgulamasında görünmesi ise ancak yurt içine girdiğinde olur.

   • ifixit herhalde beni duydu ki siparişim bugün geldi değiştirdikten sonra performansındaki değişimi buraya yazacağım, ilginiz alakanız için teşekkürler 🙂

 3. Merhaba,
  Iphone batarya değiştirme hakkındaki rn özgün, alakalı içeriği oluşturduğunuz için tebrik ederim. Ben de günde 2-3 le telefonu şarj ediyorum. Orjinal bataryası pahalı, netten alıp değiştirmek istiyorum ama malum yan sanayibatarya sorun da yaratabilir karar veremedim. Siz ya da etrafınızda sorun yaşayanlar oldu mı acaba

  • Yorumunuz için teşekkür ederim,
   Ben mayıstan bu yana kullanıyorum şimdiye kadar bir sorun ile karşılaşmadım. Halen daha günlük ortalama 10 saat kullanabiliyorum. Neredeyse hiç %1-2 dışında telefon kapanması olmadı. Daha önceleri bundan çok müzdariptim, beni olur olmadık yerde yüzüstü bırakıyordu. Harici batarya kılıfına da hiç ihtiyacım olmuyor bu yüzden.
   Diğer ucuz pillerin durumunu tam bilemiyorum. Bir arkadaşımın Galaxy S3’ü için almıştık kamera çalışırken falan telefon kapanıyordu ve orijinal batarya ömrünü veremiyordu. Kendi adıma iFixit’in pili için diyebilirim ki orijinalinden de iyi. Yukarıda ki yorumlara bakarsanız en son “Enes Yücel” aldı ve değiştirdi, onun fikrini sorabilirsiniz. Onun yorumu altına cevap yazın, muhtemelen ona mail uyarısı gider.

 4. Dostum gerçekten 10 numara bilgilendirme yapmıssın eline sağlık ben naçizane kendi durumumu özetleyeyim…
  Şubat 2011 de satın aldığım 4S nerdeyse 3 yılı devirmişti ve batarya artık yaklaşık 8 saat totalde 4 saat kullanımda bitiyordu.
  Batarya aşırı kullanımda safari 3G etc. aşırı ısınıyor batarya % si saçma sapan şekilde düşüyordu.%50 den %20 oluyor %30 da kapanıyor açıldığında %25 ile devam ediyor falan çok sık rastlanan bir sorun.
  IOS 8,1,2 son sürüm yüklü telefona IOS sürümünün telefonun bataryasını aşırı tükettiğini düşünenlerdendim ki sonunda yeni batarya siparişi verdim. Ifixit yaklasık 24 dolar 8 dolarda Shipping masrafları ile saka bir yana tam 38 günde elime ulaştı.Geldi ve çok kolay kendim 5 dk da bataryayı değiştirdim.
  Sonuç olarak yukarıda yazdığım sorunların hiçbiri kalmadı.Resim atamadığım için sonuçları görsel olarak paylaşamıyorum ama yazmaya çalışayım.
  Totalde 1 gün 16 saat de 7 saat 49 dakika kullanım.Kalan batarya %36.
  Özetle bataryanızı değiştirin arkadaşlar …

   • Ben teşekkür ederim ifixit konusunda şüphelerim vardı belki de sipariş vermemi bloğuna borçluyum diyebilirim.
    Ben bu kadar sağlıklı çalışmasını beklemiyordum açıkçası.
    Otomasyon teknisyeni olarak İzmir de çalışıyorum elektronik konusuna uzak değilim pilin ömrünün yaklaşık 600 sarj olduğunu düşünürsek ben 1002 döngüdeydim.
    Nerdeyse 2 katı yani şu an cihaz 10 numara 5 yıldız belki bir kaç aya sıfırdan kurulum yaparım çünkü Iphone 4S de 1,5 GB a yaklaşan diğer kullanıma ulaşmak üzereyim.
    Neyse lafı uzatmayalım bataryayı değiştirdikten sonra Abdullah Gül’ün ironikleşen “İnsan hayret ediyor” sözü aklıma geldi.İnce espri yeteneğine binaen ben de sitene yorum paylaşmak istedim.
    iyi akşamlar dilerim…

 5. merhaba, bloğunuz ve yazınız çok güzel olmuş çok beğendim fakat ben batarya değil de ön panel siparişi vereceğim yalnız kargo parası ürünün kendisinden daha fazla. (bi 35 dolarlık bi de 60 dolarlık kargo seçeneği var) siz nasıl oldu da 10 dolarlık kargoyla teslim aldınız ? ve evinize teslim oldu mu yoksa gidip herhangi bir postaneden mi aldınız ? en kısa zamanda dönüş yaparsanız sevinirim. iyi günler.

  • PTT adrese teslim etti. Batarya siparişi verdiğinizde 8.55$’lık kargo seçeneği çıkıyor. Ama LCD siparişi verdiğinize bu seçenek çıkmıyor.

   iFixit ile iletişime geçin muhtemelen bu konuda yardımcı olabilirler ve sanırım ekran kırılabilir olduğu için bu seçeneği sunmuyorlar.

 6. Geri bildirim: Bir Tamirat Masalı – iPhone 4S “Power & Sensor Cable” Değişimi | hozermd

 7. hocam yazi cok faydali, tam deniyordum sunu farkettim. ibackup un verdigi % li pil degeri o ankiş sarj durumu 🙂 yani pilin omru ile alakasi yok. zaten olamaz 🙂 bilginize

  • Evet o yüzdeli değer o anki pilin dolum oranı.

   Ama pilin o anki kapasitesini, fabrika çıkış kapasitesine oranlarsak pilin ne durumda olduğunu kestirebiliriz.

 8. tesekkurler 🙂 simdi pili degistirmeye calisiken alttaki vidayi acamadim. sanirim yalama yaptim 😦 her halde 100 kisiden birinin basina geliyordur bana denk geldi 😦 bir saatciye veya telefoncuya goturmem gerekecek sanirim, sonucu paylasirim burdan ..

   • selam, pil deki vidalardan, bugun telefoncuya goturdum. Cok becerikli bir adama denk geldim, daha cumlemi bitirmeden vidalari sokup pili degistirdik. Tornavida dan oldugunu soyledi. Ucuz atlattim 🙂 simdi sarjda, 1-2 hafta sonar sarj ve pil durumunu paylasirim. Tekrar tesekkurler bilgiler icin ..

 9. selam, pili takali 10 gun oldu 🙂 canavar gibi desem yeridir. 1 gun gidiyor. Sadece aksamlari sarj ediyorum. Bu arada ben pili gittigidiyor dan 30 tl ye almistim. bakalim umarim ilerde telefonu patlatmaz. tesekkurler

 10. İyi günler.
  ibackupbot kurup kontrolü yaptığımda
  CycleCount:598
  DesignCapacity:1550
  FullChargeCapacity:1500
  Status:success
  çıkıyor. Bu ölçümü şarjım full haldeyken yaptım ve sizin hesabınıza göre %96 gibi bir oran çıktı. Ama şarjım hiç kullanmasam dahi yaklaşık 2 saatte bitiyor. Sebebi ne olabilir sizce. Arka planda çalışan bir programımda yok. Teşekkür ederim.

  • Pili sanırım değiştirdiniz, 3 yıl için 598 sayısı oldukça az görünüyor. Ayrıca iPhone 4S’in orijinal pilinin kapasitesi 1450 mAh’dir. Takılan pilin kalitesi ile ilgili bir sorun varmış gibi görünüyor.

   • Affedersiniz model belirtmedim. Telefonum 5s ve veriler bu şekilde çıkıyor. Ben de fixit kit alacaktım ama bana da epey diri geldi pil ve vazgeçtim. Başka ne gibi bir problem olabilir çözemedim açıkçası.

   • Evet dediğiniz gibi değerler oldukça iyi görünüyor. Bu gibi sorunlar genelde restore yapılınca düzeliyor. Telefonunuzu sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Sıfırlama yapmadan önce yedek almayı ihmal etmeyin.

 11. Merhaba, yazınızı internette bakınırken gördüm. Çok faydalı bir çalışma olmuş. Ben de 4s telefonum için ifixit’te sipariş verdim, şu an beklemedeyim. Siz pilinizi değiştireli neredeyse 1 yıl olmuş. Merak ettim, pilinizin şu anki durumu nedir, normalin dışında bir azalma var mı pil ömründe?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Pil performansından oldukça memnunum. Yüzde 1-2’ye gelmeden kapandığı olmadı hiç.
   Ayrıca ios 8.3 güncellemesi ile iPhone 4S pil randımanı arttı, tavsiye ederim güncellemeyi.

 12. Çok cahilce bir soru olacak ama pil değişimi için gerekli malzemeleri (pil dışında) herhangi bir hırdavatçıda bulabilir miyiz? Yoksa onları da mı ifixit den sipariş vermeliyim?

 13. Videoda yukarıda anlattığınız “Liberation Kit” in üstündeki fotoğrafta yer alan ufak aletin nasıl çıkarıldığı yer almıyor.

 14. ifixitten nasıl satın aldınız paypal ile mi yoksa farklı bir ödeme şekliyle mi? Paypal ile ise dolar cinsinden alışverişi nasıl yaptınız?

 15. Merhabalar, öncelikle yazı için teşekkür ederim. 1 ay kadar önce sizin yazınızı okuyup 1 adet set siparişi vermiştim. Ürün az önce geldi ancak maalesef 1 aylık süreçte iPhone 4S ‘imi satmak durumunda kaldım. Bu sebeple batarya elimde kalmış durumda. Sahibinden vb. yerlede ilan açtım. Sizden ricam bu yorumu yayınlarsanız belki beklemek istemeyen olur , bendeki ürünü almak isteyen olur.
  Şu konuda ilanım mevcut: http://forum.donanimhaber.com/m_107068983/f_//tm.htm#107068983
  Sahibinden ilanı:http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-cep-telefonu-yedek-parca-ifixit-iphone-4s-batarya-ve-degisim-seti-amerikadan-geldi-orj-217738726/detay/

  İyi günler dilerim.

 16. Merhaba! Ben de ifixit’den bir batarya satın aldım ve 10 Ağustos 2015’te taktım. İlk günler performansı gayet iyiydi. %30 gibi bir seviyede kapanmasına rağmen bütün gün rahat rahat yetiyordu. Yavaş yavaş performansı zayıfladı. 3-4 gündür %62-63 gibi bir seviyedeyken kapanıveriyor. Böyle giderse yakında yine eski bataryayı takacağım. Ne de olsa huyunu suyunu, ne zaman kapanacağını biliyorum.

  Benzer bir tecrübesi olan oldu mu acaba?

  İyi günler.

  • Kusura bakmayın geç cevap veriyorum. Benim aldığım pil halen gayet randımanlı bir şekilde çalışıyor. Normalde böyle bir sorun olmamalı. Henüz çok yeni pil. iFixit ile irtibata geçerseniz eminim yardımcı olacaklardır.

 17. Merhaba,
  İfixit den verilen siparişler Türkiye’ye giriş yapmadan ptt internet sitesinden takip edilebilir mi?
  20 Ağustos’ta sipariş verdim sanırım kaybolmuş. 5 gün önce tekrardan gönderdiler. Tekrar kaybolmasından korkuyorum. Takipte edilemiyor

  • Merhaba, yakın zamanda benim de kargom kayboldu, tekrar yolladılar ama bana mailde sordular normal mi yoksa FedEx le mi yollayalım diye, ben birazcık(!) paraya kıydım ve FedEx le istedim bir kaç güne geldi. Tekrar kaybolmaz umarım ama tekrar kaybolursa tekrar yollarlar bence.

   • PTT’nin kargo takip sistemi çok efektif değil bazı yurtdışı hareketleri gösteriyor bazılarını göstermiyor. Ayrıca http://www.17track.net var kargo takibi için ancak bu site ne kadar işlevsel çok tecrübem yok.

 18. ben normal es olmıyan ,phone 4 kullanıyorum bataryada jarz olmuyo kaçkere jarz degiştirdim artık batarya alma zamanı geldiginden almak istiyorum vede İfixit alabilirmiyim böle bir batarya orjinali bi ara 80 dolar olarak görmüştüm ne kadar yararlı olur yada bildigin başka bier varmı normal iphone 4 bataryası alabilecegim orjinal batarya yada daha iyisi olupda ucuza telefonu bozmıcak bi jarz

 19. Merhaba, benim iphone 5s cihazımda son zamanlarda kendi kendine kapanmaya başladı. Bende bu ibackupbot programından şarj yüzdelerine fln baktım. 700 lerde gözüküyodu. neyse bunu tamire verdim. sorunun batarya kaynaklı olduğunu söyleyip değiştirdik dediler. fakat bu programla baktığımda döngüyü yine 754 gösteriyor ve telefon sürekli kapanıyor açılmıyor. bataryayı değişmemiş olma ihtimali var mıdır sizce ? yani değişseler döngü sıfırlanıyor mu

 20. Merhaba, İphone 6 için sipariş vereyim dedim. Fedex ile yaklaşık 115 TL nakliye ücreti istiyor. Yanlışlık olabilir mi acaba. Çok fazla çünkü.

  • Evet öyle çıkıyor. Sadece 4S pili almak isteyince 15 dolarlık bir seçenek daha çıkıyor. Ama 6’da yok öyle bir seçenek neden bilmiyorum.

  • Hayır maalesef doğru, yurt dışı kargoları pahalı oluyor. Benim iphone repair kitim malesef yolda kaybolmuş, bana ikinci kez yolladılar bu sefer fedex ile istemiştim benzer bir ücret ödedim.
   Ama en güzel yanı ürünün çok kısa sürede elinizde olması.

 21. Ben de tam fixit’ten sipariş versem mi diye düşünürken sitenizi gördüm. En sonda paylaştığınız indirim kuponu fixit2014 şeklindeydi. Ben de fixit2016 yazdım ve $5 indirim kazandım 🙂 Farkında olmasanız da Teşekkür ederim 🙂

  Not: Ayrıca fixit coupon diye aratınca çıkıyormuş aynı indirim kodu.

 22. Merhaba arkadaşlar,
  iphonelarda batarya değişimi esnasında veri kayıbı yaşayan oldu mu hiç?
  ben pili değiştirmeyi düşünüyorum, fakat veri kayıbı endişelerim var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s