Akıllı Saat Pebble İncelemesi

Bir Kickstarter projesi olarak başlayan Pebble‘i neredeyse ilk günden beri takip ediyordum. Hedefledikleri sadece $100,000 idi. Ancak 28 saatte $1,000,000 37 gün sonunda ise $10,266,845 toplayarak hedeflerinin yüz katında desteğe ulaştılar.
Kickstarter’i Pebble ile tanımıştım ve henüz daha üretilmemiş bir ürünü insanların alıyor olmalarına çok şaşırdım.

Kickstarter 28 Nisan 2009’dan 3 Mart 2014’e kadar toplam $1,000,000,000 (evet bir milyar dolar) bağış toplamış.

Şimşek: 1,4 ton domates bir iPad yapmıyor
Maliye Bakanı Şimşek, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek “1,4 ton domates, bir iPad yapmıyor. Uydunun bir kilosu 6 ton tekstile bedelmiş” dedi.

Ürünün üretilmesine, şirketin kurulmasına yardımcı oluyor, bir nevi yatırım yapıyor olmanıza rağmen o şirketten bir pay/hisse almıyorsunuz bu modelde. Haliyle şirket ileride sükse yaptığında sizin hiç bir kazancınız olmuyor. Ne kadarlık bir kazanç olabilir ki demeyin Oculus Rift örneğine bakın; “Ölüm Tehditleri Yağıyor” haberini okuyun.

İlk defa karşılaştığım “proje aşamasındaki ürünü satın alma olayı” aklıma yatmadığından Ocak 2013’te üretilen ilk parti saatler teslim edildikten sonra siparişi verdim ama ne var ki henüz saatin üretimi tam otomasyona geçmemişti. Üretimde olan aksaklıklar yüzünden saat ancak Temmuz 2013’te elime geçebildi.

Pebble şimdiye kadar 300.000 üzerinde bir satış rakamına ulaşmış durumda ve esasında saatin geliştirilmesi bitmedi, devam ediyor. Yazılımsal olarak vaat ettiği özelliklere ancak 2014’ün başlarında erişebildi. Hala ufak tefek eksikleri var ve geliştirmeler devam ediyor. Ayrıca bu yılın başında stil sahipleri için saatin metal kasaya sahip bir sürümü daha sunuldu. Bildiğim kadarıyla donanımsal olarak klasik Pebble’dan bir farkı yok.

140106F.Steel-Trio-Three-Quarter-1024x640

Öncelikle belirtmeliyim ki burada bahsedeceklerim saatin “Jailbreaksiz iPhone” ile kullanımını kapsamaktadır. Jailbreak veya Android ile kullanımlarda farklılıklar mevcut olabilir ki muhtemelen daha geniş özelliklere sahip olabilirsiniz.

Temel Özellikler

Pebble’ın ekranı siyah-beyaz “e-paper” ekran. Bu ekranın 2 avantajı var; düşük güç tüketimi ve gün ışığında görülebilir olması.

 

Güç tüketiminden bahsetmişken şarjı aktif kullanımla 5 gün civarında gidiyor. USB ara kablosu üzerinden şarj oluyor. Saatin üzerindeki şarj yuvası kendine özel, bu yüzden kablo hasarlanır veya kaybolursa yenisini edinmek gerekli. Ancak kullanılan arayüz Apple’ın Mac’lerde kullandığı “MagSafe” benzeri mıknatıslı, bu yüzden hasarlanması oldukça zor görünüyor.

charge

Saat üzerinde herhangi bir hoparlör, mikrofon yok. Bu yüzden Samsun Gear’da olduğu gibi saat üzerinden telefon görüşmesi yapılamıyor (ki bence oldukça gereksiz). Bildirimlerde saat sizi titreşim aracılığı ile uyarıyor. Tabi haliyle kamera da yok saatte.

Telefon ile bağlantı bluetooth üzerinden sağlanıyor ve aynı anda sadece tek bir cihaz ile bağlantı kurabiliyor. Firmware güncellemeleri ise telefona kurulan uygulaması aracılığıyla bluetooth üzerinden oluyor.

Pebble’in 5 atm basınca kadar su geçirmezliği var. Ayrıca standart saat kayışına sahip olduğu için dilediğiniz gibi çıkarıp değiştirebilirsiniz.

 

Yetenekler

Müzik kontrolü henüz tam kapsamlı değil, albümleriniz içerisinde dolaşıp şarkı seçemiyorsunuz. Sadece play/pause, ileri/geri ve son güncelleme ile gelen ses açıp kapamadan ibaret.

 

Saat telefona düşen her bildirimde sizi titreşim ile uyarıyor. Mesaj, mail, WhatsApp gibi metin bildirimlerinde metnin ön satırları ekranda gösteriliyor. Ayrıca saatin menüsünde “Notfications” bölümünden gelen bildirimlere topluca göz gezdirebiliyorsunuz. Saatinde ayarlarında rahatsız edilmeyecek zaman aralığını veya sadece telefon çağrılarında uyar şeklinde seçenekler mevcut. Ayrıca yazı boyutunu da ayarlayabiliyorsunuz.

mesaj

Telefonunuzda “Rahatsız Etme” açıksa gelen bildirimlerin saatinize düşmesine engel olmuyor.

Çağrı bildirimlerinde ise cevaplama ve reddetme seçeneği sunuyor. Arayan kişi eğer rehberinizde kayıtlı ise adını gösterebiliyor. Cevapladığınız zaman ise görüşme süresini ekranda gösteriyor ve çağrıyı bitirme seçeneği bulunuyor.

çağrı

4 adete kadar alarm saati ekleyebiliyorsunuz. Alarm çaldığında erteleme (snooze) seçeneği mevcut ve bunun süresini ayarlayabiliyorsunuz. Alarm uyarısı da tahmin edildiği gibi titreşim aracılığıyla sağlanıyor.

Harekete duyarlı arka plan ışığı mevcut. Hareket algılaması için Pebble’da 3 yönlü jiroskop mevcut. Peki ne işe yarıyor? Ayrıca varsayılan olarak bir kronometresi de yok! Akıllı saatin esas meselesi işte burada başlıyor; Uygulamalar

Uygulama

Pebble’ın telefon uygulaması içerisinde “App Store” mevcut. Bu mağaza içerisinde saat için yazılmış yüzlerce “watchface” (saat arayüzü) ve “apps” (uygulama) mevcut. Bunlar aracılığıyla saatimize ekstra özellikler kazandırabiliyoruz. Şimdilik saat üzerinde 1 seferde en fazla 8 adet uygulama sınırlaması mevcut.

watcfaces, apps

 

Watcfaces

watcfaces

Bu saat arayüzlerinin görünümlerini de kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz. Mesela “Timely”da bu seçenekler o kadar fazla ki ay/gün isimlerini kendiniz istediğiniz adlandırmayı yapabiliyorsunuz, böylece göreceli olarak Türkçe desteği sağlayabiliyorsunuz. Sadece görünümler de farklılık göstermiyor. Yine “Timely”de saat başı titreşim atayabilirsiniz ya da telefon ile bağlantı kopunca 3 kere kısa kısa titreşim vermesini sağlayabilirsiniz.

Apps

Untitled

Saatin esas gücü bu bölümden geliyor. Gittikçe yaygınlaşan bir uygulama desteği mevcut. Gerekli ayarlamaları yaparsanız XBMC ve VLC’yi uzaktan yönetebilirsiniz. Son dönemin popüler saçma oyunu olan “Tiny Bird”ü saatinizden oynayabilirsiniz. “Presenter” ile telefondan aracılığıyla sunum yaptığınız da kumanda olarak kullanabilirsiniz. “Gyromaze” ile labirent çözebilirsiniz. “Evernote” ile almış olduğunuz notlara göz gezdirebilirsiniz. Twitter’ı buradan takip edebilirsiniz.

 

Navigasyon yönlendirmesi

 

veya Foursquare’de “check-in” yapabilirsiniz

foursquare

 

Bu örnekte görüldüğü gibi Pebble ile “boarding pass” bile yapabilirsiniz.

 

Kronometreden bahsetmiyorum bile; tur zamanı veya geri sayım özelliklerine sahip bir çok kronometre çeşidi bulabilirsiniz.

Pebble’da bulunan jiroskop yardımıyla saatinizi adım ölçer (pedometer) olarak kullanabilirsiniz veya (morpheuz) ile uykunuzu takip edebilirsiniz.

jiroskop

 

Telefonunuzun kamerasını saatinize yansıtabilir ve uzaktan fotoğraf çekebilirsiniz (pebblecam)

kamera

 

Bu saat uygulamalarının bazıları için ekstra telefon uygulamalarına ihtiyaç olabiliyor. Mesela “Presenter” uygulaması ile açtığınız sunumları saatteki “presenter” ile yönetiyorsunuz. Saat uygulamaları ücretsiz olmasına rağmen, telefondaki uygulamalar ücretli olabiliyor. Mesela Pebblecam’in $2,99’lık bir fiyatı var.

uyg

 

Sonuç

Beni akıllı saat almaya iten başlıca 3 sebep vardı; müzik kontrolü, bildirimleri gösterme ve çağrıları reddetme. Bu üçünü de karşıladığını görünce Pebble’ı tercih ettim ki zaten iPhone için çok fazla alternatifiniz bulunmuyor.

Sony “smartwach2″nin kısa pil ömrüne karşılık Pebble’ın 5 günlük pil ömrü, Gear da olan Samsung dayatmasından ve fiyatı da nispeten uygun $150 (metal pebble $249) olduğundan Android kullanıcıları için de tercih edilebilir bir seçenek oluşturuyor.

Pebble’ın bu diğer akıllı saatlerden en büyük farkı renkli ekrana sahip olmaması ki bu bence bir avantaj; yukarıda da belirttiğim gibi gün ışığında kullanım ve pil ömrü konusunda katma değer sağlıyor “e-paper” ekran.

Henüz daha ilk örnekleri çıkan bu akıllı saatlerin daha çok gelişeceğini ve popüler olacağını zannediyorum. Zira pazarlamanın piri olan “Apple” henüz piyasaya girmedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s