Bir Tamirat Masalı – iPhone 4S “Power & Sensor Cable” Değişimi

3 yıldır iPhone 4S’i oldukça memnun bir şekilde kullanıyor(d)um. Geçen mayısta pilini değiştirdikten sonra beni daha da memnun etmiş hiç ortada bırakmamıştı ta ki geçen aya kadar; “Power” tuşu artık çalışmaz olmuştu. “Assistive Touch” ile esasen çok sıkıntı yaşamıyordum ama düzelse hani fena olmaz diyordum. iFixit‘te baktım bana biraz pahalı geldi, bu sefer de AliExpress‘ten sipariş verip deneyeyim dedim.

Aslında tamir tadilat işlerinde iddialı olsam da iPhone’a bu derece bir müdahaleyi gözüm yemiyordu.

Bir arkadaşımın iPhone 4’ünü “kobay faresi” olarak kullanıp bozulan “Power”, “Home” ve “Ses Ayar” tuşlarını biraz zorlanarak da olsa değiştirdikten sonra kendime güvenim geldi.

Hatta bu güven öyle bir geldi ki…

Gerekli Malzemeler

 1. Düz tornavida
 2. Yıldız tornavida
 3. 5 köşeli yıldız tornavida
 4. Kanırtaç
 5. Eğik Pens (düz de olur tabii)
 6. Güç ve sensör kablosu
 7. Birazdan fazla cesaret

Güç ve sensör kablosunu AliExpress’ten aldım, 3 haftaya yakın bir sürede geldi. Kalitesinden ilerleyen satırlarda dem vuracağım. Tornavidalar ve kanırtaçların bir kısmı iFixit’ten aldığım pil değişim setinden, bir kısmı da iPhone 4 için AliExpress’ten aldığım “Home” tuş paketi içerisinden çıktı. Eğik pens ise evde vardı, sanırım eski dikiş makinesi setinden kalma. Cesaret ise içinizdedir; arayın, bulun, çıkartın.

Her şeyden önce

iPhone 4S “Power and Sensor Cable” Değişimi

Öncelikle uyarmalıyım ki bu işlemler oldukça basit vida açma basamaklarında ibaret görünse de demonte işlemi oldukça hassasiyet gerektiriyor. İşlemleri iFixit’te bulunan rehberleri takip ederek yaptım ve size de tavsiyem bunu takip etmeniz.

Bu rehberleri takip ederken size en önemli tavsiyem söktüğünüz parçaların dağılıp kaybolmaması ve sırasının takibi için bir A4 kağıdına söktüğünüz vidayı/parçayı selobant ile yapıştırmanız ve yanına basamak numarasını not etmeniz.

Rehber

1- Kasayı açıyoruz, pil konnektörünü ayırıyoruz, pili çıkarıyoruz

Bu basamakları “iPhone Pil Değiştirmece“de ayrıntılı olarak anlattım, aynen uyguluyoruz.

2- 30pin kablo konnektörünü ayırıyoruz

adım 2

Kırmızı okla gösterilen vidaları sökün, yeşil parçayı ayırın, “kanırtaç” ile mavi bağlantıyı ayırın ve kabloyu sola yatırın.

3- Üst bölüm korumayı kaldırıyoruz

adım 3

Kırmızı okla gösterilen vidaları söküp iFixit’te gösterilen renklerle not ederek kağıdımıza yapıştırıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey yeşil kutu ile işaretlediğim bu metal tabakayı zorlamadan uygun hamleyi gerçekleştirerek ayırmamız çünkü oldukça saçma yerlerde -mavi okla işaretlediğim- tırnakları var. Sol  iki tırnağı ayırmak için hafifçe saat yönüne doğru bir hamle yapıyoruz. Bu iki tırnak ayrıldıktan sonra sağdaki tırnağı ayırmak için aşağı doğru bir hamle yapıyor ve plakayı kaldırıyoruz.

4- Arka kamera ve diğer bilumum konnektörlerin ayrımı

adım 4

Öncelikle mavi ile işaretli konnektörü kanırtaç yardımıyla ayırıp kamerayı bir köşeye kaldırıyoruz (yapıştırmamıza gerek yok 🙂 ) Daha sonra yeşille işaretli konnektörleri ayırıyoruz, kırmızıyla gösterdiğim konnektör ise yeşilin altında kalıyor onu da ayırıyoruz. Gelelim mor ile gösterdiğim konnektöre, o LCD’nin konnektörü ona oldukça nazik davranıyoruz, çok nazik bir şekilde onu da kanırtaç ile ayırıyoruz. Bundan sonraki işlemlerde de o kabloya çok nazik davranmalısınız, sonra uyarmadı demeyin.

5- Manasız bir metalin sökümü

adım 5

Kırmızıyla gösterdiğim vidayı sökün ve yeşil parçaya kanırtaç ile sağından yanaşıp kaldırın. Bu vidayı ve parçayı da kağıdımıza yapıştırıyoruz!

6- Vida içinde vida “Inception”

adım 6

Kırmızı ile işaretlediğim vida aslında aynı zamanda 5. adımda söktüğümüz vidanın yuvası. Benim yıldız tornavidalar bunu açmak için küçük kaldılar, bende düz tornavida ile yanaştım. Sonrasında kanırtaç ile yeşil kutu içine aldığım Wi-Fi anten bağlantısını ayırıyoruz.

7- Gizli Vida!

adım 7

Narin mor çerçevemiz LCD kablosu ve arkadaşı mor ok dokunmatik kablosu. Bu ikisine oldukça dikkat ediyoruz. Mavi ok ile gösterdiğim yerde bulunan siyah bandı pens yardımı ile kaldırıyoruz; voila! bir vida. Bu vida ayrıca bir metal parçayı -yeşil çerçeve- anakarta bağlıyor. iFixit rehberinde bu bağlantı anakart altında gösteriliyor oysa bende ve youtube’da izlediğim bilimum videoda anakart üzerinde yer alıyordu. Sizde nasılsa dikkat edin ve o şekilde montajını yapın. Bu ıvır zıvırları da kaybolmasın diye kağıdımıza not almayı ihmal etmiyoruz!

8- Inception 2 ve anakart demontesi

adım 8

Son vidalar… En altta yine bir vida içinde vida yuvası görüyoruz onunda düz tornavida ile icabına bakıyoruz. Daha sonra yeşil ve mavi ile işaretlediğim yerlerde bulunan vidaları söküp anakartı alttan narince yukarı doğru kaldırıyoruz.

Dikkat! Sim yuvasını çıkarmayı unutmadık değil mi?

adım 8.1

İşin kolay kısmı bitti, gelelim zor kısımlarına 😀

9- Ön kamera demontajı

adım 9

Benim en sinir olduğum basamaklardan biri bu ön kameranın demontajı. iPhone 4’te de böyle sinir bozucu idi. Esasen güç & sensör kablo değişimi için bunu ayırmak şart değil sadece sonraki aşamalarda çalışma alanında biraz rahatlık sağlıyor. Düz tornavidayı yukarıda fotoğrafta gösterdiğim şekilde yerleştirip saat yönünde zorlarsanız ön kamerayı tutan kafesi tırnaklarından ayırabilirsiniz. Kafesi çıkardıktan sonra kamera kolayca ayrılacaktır.

10- Güç butonu demontajı

adım 10

Güç düğmesini demonte etmek için kırmızıyla işaretlenen vidaları açıyoruz.

11-Güç & sensör kablo demontajı

adım 11

Kırmızı çerçeve ile işaretli olan bölüm sensörleri içeriyor. Dikkat ederseniz orada da bir metal parça mevcut. iFixit’de o metal parçaya dikkat çekilmemiş benimde başta dikkatimi çekmemişti ve sensörü ayırmak için zorladığımda kabloya hasar verdim. Önce o metal çerçeveyi aynı ön kamera çerçevesi gibi demonte etmek gerekiyor. Bunu yaparsanız güç & sensör kablosunu hasar vermeden ayırabilirsiniz (ben hasar verdim, koptu) tabi beraberinde yeşil çerçeve içerisinde bulunan hoparlör ile. Hoparlör üstüne yerleşen anakartla sağlı sollu tırnakları yardımı ile bağlantı kuruyor. Kendisini ise Apple mühendisleri “güç & sensör kablosuna” yapıştırmayı uygun görmüşler. (ayrıca dikkat ederseniz bağlantı kablolaları -içinde mor kablo dahil- elime dolaşmasın diye hafifçe yatırıp bantladım, hiç gerek yokmuş, yapmayın!)

Sonuçta ayırdığınız parça şöyle bir şey;

adım 11.1

Kırmızı çerçeve kabloya dahildi ama işte demontaj sırasında ben kopardım. Yeşil okla işaretlediğim süngeri ayırın yeni kullanacağım kablonun başına takacağız. Sarı ile işaretlediğim hoparlörü ise -yapışkanıyla ayırmak oldukça güç- mümkün olduğunca kabloya yakın bir şekilde süngeriyle ayırıyoruz. Mavi okla işaretlediğim güç butonunu da çerçevesinde ayırıyoruz.

12- Gelelim sorunun nedenine

adım 12

Yeşil okla gösterdiğim yerde esasında kırmızı okla gösterdiğim siyah plastik milimetrik bir tümsek bulunması gerekiyordu. Bu zamanla aşınıp bir gün gelip terk-i diyar edince düğme basmaz oluyor ama esasında düğme hala işlevsel. Bende orijinal parçayı sökmemek için ilk etapta bir damla japon damlattım, kurusun tümsek olsun sonra zımparalar uydururum diye ama tabi japon bu durmuyor yerinde dağıldı gitti bir süre sonra. Bunun ardından da zaten kabloyu kopardım.

13- Orijinal vs. Fason

adım 13

Evet bu kareyi fark ettiğimde iş işten geçmiş orijinal kablo kopmuştu. Bu anı gördükten sonra artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlamıştım ama fakirin ekmeği umuttur diyerek devam ettim. O eksik olan parçanın fonksiyonunun ne olduğunu hala bilmiyorum, ama bir görevi varmıştır ki, sevgili Apple mühendisleri onu koymuş oraya.

Ama bildiğim bir şey var ki şu an telefonun ekranı çalışmıyor.

Telefon çalışıyor ancak ekrana görüntü gelmiyor. Nedeni bu parça mı? Bilmiyorum, belki de o hassas mor ekran kablosunu çok zorladım hasar aldı. Ayrıca güç düğmesi gayet iyi çalışıyor, ekran görüntüsü alabiliyorum. iTunes telefonu tanıyor. Ama işte ekran çalışmıyor, saatlerce uğraştım ancak bir çözüme kavuşturamadım.

dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.

14- Her şeye rağmen; Montaja geçelim

adım 14

Mavi oklarla gösterdiğim şekilde güç düğmesini iskeletine yapıştıralım. Yeşil çember içine aldığım güç butonunu halkası aşağıda kalacak şekilde yerleştiriyoruz. Ardından kırmızıyla gösterdiğim yerlerin vidasını sıkıyoruz. Yalnız burada bir ayrıntı var lütfen atlamayalım. Bu vidaları sonuna kadar sıktıktan sonra butonun basılmadığını göreceksiniz. Butonun basılabilir olduğu ana kadar sağlı sollu vidaları hafifçe gevşetmemiz gerekiyor ve bu şekilde bırakıyoruz. Hoparlörü ise altın rengi serbest yaylı uçları yukarı bakacak şekilde kablomuzun üzerine yerleştirmemiz yeterli. Bunun üzerine turuncu okla gösterdiğim şekilde kablonun sensör kısmını katlayıp yuvasına yerleştireceğiz ardından metal kafesini takıp sabitleyeceğiz. Uygun yerlerde bulunan çift taraflı bantlar vasıtasıyla kabloyu kasaya yapıştıracağız.

15- İşlemleri tersinde takip ediyoruz;

9-8-7-6-5-4-3-2-1 numaralı basamakları tersinden takip ederek telefonumuzu montajını tamamlıyoruz.

Sonuç olarak…

Bütün bunlar üzerine uslanmadım; güç & sensör kablosunu yeniden başka bir satıcıdan olmak üzere, ayrıca LCD ekran ve iPhone-HDMI ara kablosu sipariş verdim. Bakalım 3-4 haftaya gelir muhtemelen parçalar.

Bu vesileyle ben de kendimi biraz olsun akıllı telefondan uzaklaştırmış olup kitap okuyabilirim umarım (her ne kadar böyle düşünsem de 2 gündür bu yazıyı yazmakla uğraşıyorum, akıllı telefon güya bozuk ama hala etkisi altındayım). Şimdilik baba yadigarı Nokia 1600 ile idare ediyorum. Bir haftadır en çok eksikliğini hissettiğim “WhatsApp” oldu, meğer telefonun arama yapma, sms atma gibi temel bir parçası imiş.

Bu sırada arkadaşımın tamir ettiğim iPhone4’ünü yere düşürdüm ve ekranı çatladı ama neyse ki onun telefon hala işlevsel, bir ekranda onun için sipariş verdim. Sanırım “Windows 8.1 Dil Paketi Sorunu Çözümü“nde çıkan sorunlara karşılık bela okuyanların acısı çıkıyor 😀

may the force be with you

6 thoughts on “Bir Tamirat Masalı – iPhone 4S “Power & Sensor Cable” Değişimi

 1. Geri bildirim: iPhone Pil Değiştirmece | hozermd

 2. Kardeşim bu kadar uğraşmışsın hem emek hem para harcamışsın ama onu 5 liraya discovery yan switch alıp ordan cımbızla söküp power tuşunun altına takıyosun böylece power tuşunun bedeli 10 dakika artı 1,6 liraya geliyor ve 70 80 lira civarında bi ücret talep ediyosun hgkgukg budur

 3. Merhaba,

  lcd ekran ve dokunmatik fleks kablonun ucundaki sokete giren kısmın üzerindeki süngerin işlevi hakkında bilginiz var mı?

  benim de ekran gitti herşey çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor ve dokunmatik çalışmıyor fleks kabloları aşırı zorladım ve süngeri parçalandı, sünger sadece yalıtım işlevi mi görüyor başka bir işe yarıyor mu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s