Windows 8.1 Dil Paketi Sorunu Çözümü

Son dönemlerde yeni bilgisayar alanların sıklıkla karşılaştığı bir sorun var; Windows 8.1 varsayılan sistem dili İngilizce olarak gelmesi ve bunun değiştirilememesi.

Bilgisayar kurulumu esnasında dili Türkçe olarak seçseniz bile dil değişmiyor ve İngilizce olarak kalıyor. Anladığım kadarıyla bu sorun Microsoft’un bir saçmalığını ucuza geldiği için bilgisayar üreticilerinin kullanması sonucu oluyor.

Single Language

Bu saçmalık Microsoft’un çıkarmış olduğu “Windows 8.1 Single Language” sürümü. Bu sürümün ayrıntıları nedir bilmiyorum ama bildiğim tek şey; bu sürümde dil paketini kolay bir şekilde değiştiremediğimiz. Tahminim fabrika çıkışında bilgisayarın Türkiye’ye özel üretilmemiş olması ve varsayılan dilin İngilizce olarak lisanslanmış olması.

“Tek Dil Lisansı” ve varsayılan dilin “İngilizce” olmasından dolayı da Klasik Yöntem olan;

 • Denetim Masası “Control Panel“,
 • Dil Ekle “Add Language” kısmında Türkçeyi eklemek istediğimizde
 • Unavailable in this edition” Windows’un bu sürümünde kullanılamıyor uyarısını görüyoruz.

Alternatif Yöntem olan;

 • Dil paketlerini edinip
 • Windows+R tuşlarına basarak “lpksetup.exe” üzerinden dil paketini elle yüklemeyi denemek. Ancak bu da aynı uyarı ile sonuçlanıyor.

Bundan sonra yapacaklarımız ya format atıp korsan Türkçe Windows yüklemek ya da teknik servisi arayıp bir sürü uğraşmak mı? Üzülmeyin, bir yöntem daha var (ve ayrıca recovery için bkz. güncelleme).

EKSTRA YÖNTEM

Öncelikle Windows 8.1 için dil paketini edinmemiz gerekli;

İndirdiğimiz dosyayı arşivden çıkarıp içindeki “lp.cab” dosyasını C: sürücüsü içerisine kopyalıyoruz.

Daha sonra “Komut İstemi“ni yönetici olarak çalıştırıyoruz ve şu komutu yazıyoruz.

Komut İstemi“ni yönetici olarak çalıştırmak için; “Başlat“ın üzerini sağ tıklayın ve açılan menüden; “Command Prompt (Admin)“i tıklayın.

komut istemi

dism /Online /Add-Package /PackagePath:C:\lp.cab

İşlem 1-2 dakika sürüyor. Bu komut ile elimizdeki Türkçe dil paketini sisteme eklemiş olacağız. Ancak bitmedi, daha yapacaklarımız var. Şimdi sistemde bulunan İngilizce dil paketini kaldıracağız. Bunun için öncelikle şu komutu yazıyoruz;

dism /Online /Get-Packages

Bu yazdığımız komut ile sistemde yüklü olan dil paketlerini göreceğiz. Aşağıdaki örneğe benzer görülecek.

Package Identity : Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384
State : Installed
Release Type : Language Pack
Install Time : 15.02.2014 15:52

Genelde en üstte çıkan sonuç İngilizce dil paketinin bilgileri olacaktır. Şimdi bu paketi kaldırmak için aşağıdaki komutu yazacağız ancak üzeri çizili kısım olan “Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384” kısım sizde değişiklik gösterebilir. Bu yüzden komutun bu kısmını yukarıda elde ettiğiniz bilgilere göre, komuta ekleyin.

dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384

Bu işlem de 1-2 dakika sürecek bitiminde ise bilgisayarı yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracak; “Y” tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sistem diliniz Türkçe olacaktır.

Hayırlı olsun.

kaynak

Güncelleme 11/10/2014

Deneme ve gözlemleme imkanı bulamadım ancak yorumlardan edindiğim bilgiye göre dil seçim ekranında sol üst köşede Türkçe dil seçeneği seçilebiliyormuş. Bilgisayarınızın kurulumunu tamamladıktan sonra o ekrana dönemezsiniz ancak “recovery” yaparak o ayar ekranına ulaşabilirsiniz. “Recovery” ile bilgisayar ilk kurduğunuz hale gelir. Bu yüzden bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Bu yöntem özellikle yeni bilgisayar alan ve yukarıda anlattığım karmaşık prosedürü uygulamak istemeyenler için oldukça uygun görünüyor.

Bunun dışında uzun süre kullanım sonrası dil değiştirmek isteyenler yukarıda anlatılan yöntemi kullanabilirler. Ancak yine de olası bir soruna karşı önemli bilgilerinizi yedeklemeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca bir anket ekledim cevaplarsanız sevinirim.

Reklam

290 thoughts on “Windows 8.1 Dil Paketi Sorunu Çözümü

  • “dism /Online /Get-Packages”

   Bu komutu yazdığınızda en üstte çıkan sonuçta, hangi dil gözüküyor? Ve hemen altında başka bir dil paketi görülüyor mu?

   • bu hatayı alan arkadaşlar
    dism /Online /Get-Packages | more
    kodunu yazıp içindeki dillleri göre bilirler more devam ederse kapatıp yeniden çalıştırıp önce yilmeyi yapın arkasından yüklemeyi yapıp yeniden başlatınca türkçe oluyor.. takılan arkadaşlar uurkok@gmail.com adresine mail atarlarsa yardımcı olmaya çalışırım

 1. bende komut istemcisinde Eror: 740 ve Elevated permission are required to run DISM. Use and elevated command prompt to complete these tasks yazıyor ilgileniirseniz sevinirim

  • Bahsettiğiniz hata zaten yönetici izni olmadığından çıkmış sanırım. “Cmd.exe” üzerine sağ tıklayıp “Run as administrator” ile açarsanız komut istemini sorun çözülür muhtemelen.

 2. Merhaba,
  Yazılan şekilde uygulayıp Türkçe’den İngilizceye çevirmek istedim ama windows bir daha açılmadı yeniden başlatınca, ekran siyah geliyor, sadece mouse imleci görünüyor. Sorun ne olabilir?

  • Hımm, açıkcası net bir fikrim yok. İngilizce dil paketinin yüklenmesi başarısız olmuş ve Türkçe dil paketi de kaldırmışsa belki buna sebep olmuş olabilir.

 3. Lenovo Z5070 için yaptım sadece siyah bir ekran ve mouse imleci görünüyor. Çözüm nedir bilen varsa lütfen cevap versin. Şimdiden teşekkürler.

 4. ben siliyorum ama silinmenin sonunda bilgisayarı baştan başlatıyım mı diye sormuyo ve dil paketide değişmiyor?

 5. Yöntemi uyguladım İngilizceyi kaldırdım dil arapça oldu, baktım arapça, Fransızca, rusça gibi diller görünüyor, hepsini sildim sadece Türkçe kaldı ama kapatıp açtım halen arapça görünüyordu sistem. recovery yaptım ama tekrar denemeye korkuyorum çok uzun sürüyor recovery.

 6. Recovery ile sistemi tekrar yükledikten sonra Türkçe’yi bu şekilde ekledim, ingilizceyi silince arapça olmuştu ilk seferinde ben de internetten kendi güncelleyip karambole seçiyor sanırım deyip interneti kapatıp bu işlemleri yaptım şuan dil Türkçe oldu bir sorun yok, anlatım için teşekkürler.

 7. Arkadaşlar , sorunu çözemeyenler için bir yardımım olsun ; birden fazla dil yüklüyse eğer , türkçe hariç tüm dilleri tek tek silin. Yani ingilizce , portekizce falan . Onu nerden anlayacağız derseniz en-US , pt-BR falan yazıyor , koddaki tek değişiklik bu , buna dikkat ederek yapın.Çözdük ayrıca sağolsun bilgiyi paylaşan arkadaş 🙂

 8. Arkadaşlar banada Uluslar arası ingilizce dil paketi lazım bulabilirmiyiz? netten baktım 295 tlye pro versyona geçip öyle alabiliyormuşuz. bunu crack dosyası falan yokmu? bilen varsa yardımcı olabilirmi lütfen. ingilizce dil paketi win 8.1 single language için.

 9. dostum bikaç bilgisayarda denedim gerçekten oldu fakat birkaç bilgisayarda “dism /Online /Get-Packages” komutundan sonra ingilizce dil paketi görünmüyor ve haliyle değiştiremiyorum. Bir fikrin varmıdır??? acil lazım

 10. s.a hocam bu senin dediğin yöntemi uyguladım sonuç İngilizce gitti yerine Arapça geldi. bidaha bilgisayarı fabrika ayarlarını geri yüklemek zorunda kaldım. 3 gunluk bilgisayarı 5 sefer fabrika ayarlarını yükledim. sen bize buna nasıl Türkçe yuklerız. bi yol göstersen
  lpgsetup.exe yönetimininde denedim olmadı
  marka lenovo
  model g50
  başka bi yöntem biliyorsan bi soyle
  not; format dişinda ( en son çare İnternetten 8.1 indirip formatlamayı duşunuyorum.)
  yapan arkadaşlardan dolayı seni tebrik ediyorum. sistem çalışıyordur. ben yapamamışımdır.

  • Aleykümselam,
   Buna benzer sorunların yaşandığını duydum ancak ne yazık ki tecrübe etmediğimden çözüm konusunda net bir yardımım olamayacak.
   Recovery yaptığınızda Türkçe dil seçeneği seçilebiliyor olduğu söyleniyordu, acaba o ekranı atlamış olabilir misiniz? (fabrika ayarlarından kastınız “recovery” yapmak ise)

   Her şeye rağmen olmaz ise temiz windows 8.1 SL kurulumunu en güzel burası anlatıyor. Bilgisayarınızın sahip olduğu key ile orijinal windows kurabilirsiniz.
   http://8.enpedi.com/2013/11/windows-81-core-single-language-temiz.html?m=1
   Yalnız bir hatırlatma; bu şekilde yaptığınız bir kurulum sonrası bilgisayarın recovery bölümü silinir. Yüklenemeyen driverları ve yazılımları sizin çabalayıp yüklemeniz gerekmektedir.
   Kolay gelsin ve iyi günler diliyorum.

 11. Siyah ekran ve mouse imleci var ida hareket ettirince windows8.1 singel
  Ne bicim adamsin.sen test etmeden yayin yapiyorsun allah belani versin

  • Bela okumak ne kadar kolay…
   Kendi bilgisayarımda uyguladım ve 6 aydır da sorunsuz kullanıyorum. Bir kere daha test etmeye dahi fırsat çıkmadı bu yüzden çıkan hatalar karşısında çözüm sunamıyorum.
   Her gün bu yazıyı 100’den fazla kişi okuyor ve muhtemelen sorunsuz bir şekilde uyguluyor. 6 ayda 10000’den fazla kez “ayrı kişilerce” okundu ve muhtemelen uyguladılar ardından işlerine baktılar. Burada gördüğünüz yorumların geneli problemleri içeriyor ve sayısı 50 civarı ki bunu da bütüne oranlarsak % 0,5 yapar. Sıradan bir insan olan “ben”im için gayet iyi bir değer.
   Bütün bunları geçelim, en azından sorununuz neydi onu açıkca yazsaydınız da yardımcı olmaya çalışsaydım. Her ne kadar yardımcı olamasam da denerdim be…

   • su 64 lugu yukledim.İslemleri sirasiyla yaptim.sonuc bilgisyara reset atildiktan sonra ekran aciliyor asus simgesinden sonra ekran siyah ve sadece fare imlecini gorebiliyorum.format bile atilmiyor bela okumimde ne yapim ben sna

   • Bilgisayarı açtıktan sonra ASUS ekranı gelmeden 3 defa “F9″a bas. Kurtarma “recovery” ekranın gelmesi gerekiyor. Sonra sırasıyla “Sorun Gider”, “Bilgisayarınızı sıfırlayın” ardından onay verin. Not: bu işlem ile windowsun kurulu olduğu sürücüdeki tüm bilgileriniz silinir.

    Eğer önemli belgeleriniz var ise “Sorun Gider”den sonra “Bilgisayarınızı yenileyin”den devam edin.

 12. Dostum Allah razı olsun. Öyle bir an da işime yaradı ki anlatamam. Eline koluna emeğine sağlık 🙂

 13. Geri bildirim: Anonim

 14. bende sadece belgelerimin içindeki klasörler ingilizce nasıl türkçe yapabilirim nolur yardım edin

 15. bn uzun bir uğraştan sonra yaptım olumlu bi sonuç aldım emeğinize sağlık çok teşekkür ettim…

  • Yapılan işlem “recovery mod”a zarar verecek bir işlem değil. PC açılıyordur da, evet Windows’u açılamayacak duruma sokabilir bu işlem. Bilgisayar marka/modeline göre “recovery mod”a geçiş farklılık arzedebilir. Marka/model’e göre “recovery mod” geçişini araştırırsanız daha isabetli olacaktır.

  • baştan sona nasıl yapılacağını resimli olarak anlatsanız belki yapabilirim komut istemi ney bilmiyorum yönetici olarak nasıl çalıştırırım onuda bilmiyorum bilgisayar full rusça alfabe kiril

   • recovery yaptım yine olmadı alfabem kiril burda anlatılanları nasıl uygulayacağımı resimli olarak anlatırsanız sevinirim klavyem Türkçe Rusçadan Türkçeye çevirme anlatımı lütfen

  • sisteminize uygun dil paketini (32bit/64bit) indirin. Rar’dan çıkarıp “lp.cap” dosyasını “C:” sürücüsü altına atın.

   http://www.gezginler.net/indir/free-virtual-keyboard.html

   buradan sanal klavyeyi indirin. çünkü sanırım klavyeniz türkçe olsa bile bastığın tuşlar kiril alfabesine denk geliyor olabilir. eğer yazdığınızda latin alfabesi çıkıyorsa bu sanal klavyeye ihtiyacınız yoktur.
   *************11111*****************
   Daha sonra “windows+X” kısayolu ile çıkan pencerede tek parantezli açıklaması olan sekmeyi tıklayın. Bu komut istemini yönetici olarak çalıştıracaktır. Çıkan uyarıda soldaki buton “evet”dir, yönetici olarak çalıştırmaya izin vermiş olursunuz.

   ************22222**************
   dism /Online /Add-Package /PackagePath:C:\lp.cab

   bu kodu kopyalayıp komut satırına yapıştıp (klavye kısayolu çalışmaz, mouse ile yapıştırın), enter’a basıp, bekleyin, bu işlem ile Türkçe dil paketini sisteme eklemiş oalcaksınız. işlem tamamlanınca ekran görüntüsü;

   **************33333**************
   dism /Online /Get-Packages

   ile yüklü paketleri görüntüleyin. İlk sırada rusça ikinci sırada türkçe dil paketi gözükecektir muhtemelen. ve Rusça paketin sonu şuna benzer bitecektir. (amd64~ru-RU~6.3.9600.1638)

   ****************444444444***************
   DİKKAT, sizin Rusça dil paketinin kodu aşağıdakinin aynısı olma ihtimali var 🙂 Kontrol edin aynısı ise “kopyala yapıştır” ile direk kodu çalıştırın. Sayı ve harflerde farklı kısımları var ise düzeltip çalıştırın. Bu kod ile rusça dil paketi sistemden kalkacaktır.

   dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~ru-RU~6.3.9600.1638

   *************5555****************

   en son bilgisayarı yeniden başlatmayı kabul etmek için “Y” yazıp enter’a basın.

 16. Verdiğiniz bu dil değiştirme yöntemini uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başladığımda siyah ekran kaldı ve sonra windows bir daha açılmadı ve muhtemelen format atmak zorunda kalacağım.

  Buna yazdığınız bu sayfa sebep oldu. Aynı sorunla karşılaşan diğer arkaşlar ve kendim adına size teşekkür ederiz. Biliyorum fazla bişey değil ama siz yine de teşekkürlerimizi kabul edin bi gün lazım olur. Siz yine de teşekkür yerine kendinize uygun gördüğünüz başka bir kelimeyi bizim adımıza seçebilirsiniz.

 17. Allah razı olsun abi binlerce kez teşekkürler bilgisayarı Türkçe yaptım. Yorumları okuyunca korktum ama sorunsuz açıldı. Pcyi daha yeni aldım hiç bir şey yapmadım Türkçe’ye çevirmeye çalıştım. Model : Lenovo Z5070 59432152
  O dil dosyasını C: den silsem bir sorun olur mu?

 18. Geri bildirim: Bir Tamirat Masalı – iPhone 4S “Power & Sensor Cable” Değişimi | hozermd

 19. lenevo g510 kullanıyorum fabrika ayarlarını geri yükle dedim dil tamamen İngilizce oldu tarif ettiğin şekilde kopyala yapıştır yaptım eskiki gibi Türkçe oldu çok sagol allah razı olsun…..

 20. ben kurdum fakat bilgisayar Arapçaya döndü bilgisayarı arabistandan getirttim İngilizce kuruldu fakat bu yöntemle arapça oldu

 21. bende 4 Dıl secenegı mevcut sılıyorum hepsını en son bılgısayarın dılı rusca kalıyor Turkceyı eklıyorum. Ruscayı kaldırıyorum. Daha sonra baslatılsın mı dıyor Yes dıyorum Sıyah ekran cıkıyor Recovery ye donuyor==(((

  • Buna benzer sorunla karşılaşan çok oldu ama nasıl bir çözüme ulaştılar bilmiyorum, paylaşan olmadı. Bu sorunla ben kendim de hiç karşılaşmadım.

   Recovery ile de sisteminizi Türkçeye çeviremiyorsanız, orijinal Windows lisans anahtarınızı kullanarak Türkçe temiz Windows kurulumu yapmayı deneyin. bkz.”http://8.enpedi.com/2013/11/windows-81-core-single-language-temiz.html?m=1″
   Yalnız bu noktada her ihtimale karşı cihazınızın “recovery” bölümüne silmemeye dikkat edin. Temiz kurulum sonrası bazı gerekli sürücü ve programları bilgisayarınızın sitesinden indirmeniz gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s