Windows 8.1 Dil Paketi Sorunu Çözümü

Son dönemlerde yeni bilgisayar alanların sıklıkla karşılaştığı bir sorun var; Windows 8.1 varsayılan sistem dili İngilizce olarak gelmesi ve bunun değiştirilememesi.

Bilgisayar kurulumu esnasında dili Türkçe olarak seçseniz bile dil değişmiyor ve İngilizce olarak kalıyor. Anladığım kadarıyla bu sorun Microsoft’un bir saçmalığını ucuza geldiği için bilgisayar üreticilerinin kullanması sonucu oluyor.

Single Language

Bu saçmalık Microsoft’un çıkarmış olduğu “Windows 8.1 Single Language” sürümü. Bu sürümün ayrıntıları nedir bilmiyorum ama bildiğim tek şey; bu sürümde dil paketini kolay bir şekilde değiştiremediğimiz. Tahminim fabrika çıkışında bilgisayarın Türkiye’ye özel üretilmemiş olması ve varsayılan dilin İngilizce olarak lisanslanmış olması.

“Tek Dil Lisansı” ve varsayılan dilin “İngilizce” olmasından dolayı da Klasik Yöntem olan;

 • Denetim Masası “Control Panel“,
 • Dil Ekle “Add Language” kısmında Türkçeyi eklemek istediğimizde
 • Unavailable in this edition” Windows’un bu sürümünde kullanılamıyor uyarısını görüyoruz.

Alternatif Yöntem olan;

 • Dil paketlerini edinip
 • Windows+R tuşlarına basarak “lpksetup.exe” üzerinden dil paketini elle yüklemeyi denemek. Ancak bu da aynı uyarı ile sonuçlanıyor.

Bundan sonra yapacaklarımız ya format atıp korsan Türkçe Windows yüklemek ya da teknik servisi arayıp bir sürü uğraşmak mı? Üzülmeyin, bir yöntem daha var (ve ayrıca recovery için bkz. güncelleme).

EKSTRA YÖNTEM

Öncelikle Windows 8.1 için dil paketini edinmemiz gerekli;

İndirdiğimiz dosyayı arşivden çıkarıp içindeki “lp.cab” dosyasını C: sürücüsü içerisine kopyalıyoruz.

Daha sonra “Komut İstemi“ni yönetici olarak çalıştırıyoruz ve şu komutu yazıyoruz.

Komut İstemi“ni yönetici olarak çalıştırmak için; “Başlat“ın üzerini sağ tıklayın ve açılan menüden; “Command Prompt (Admin)“i tıklayın.

komut istemi

dism /Online /Add-Package /PackagePath:C:\lp.cab

İşlem 1-2 dakika sürüyor. Bu komut ile elimizdeki Türkçe dil paketini sisteme eklemiş olacağız. Ancak bitmedi, daha yapacaklarımız var. Şimdi sistemde bulunan İngilizce dil paketini kaldıracağız. Bunun için öncelikle şu komutu yazıyoruz;

dism /Online /Get-Packages

Bu yazdığımız komut ile sistemde yüklü olan dil paketlerini göreceğiz. Aşağıdaki örneğe benzer görülecek.

Package Identity : Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384
State : Installed
Release Type : Language Pack
Install Time : 15.02.2014 15:52

Genelde en üstte çıkan sonuç İngilizce dil paketinin bilgileri olacaktır. Şimdi bu paketi kaldırmak için aşağıdaki komutu yazacağız ancak üzeri çizili kısım olan “Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384” kısım sizde değişiklik gösterebilir. Bu yüzden komutun bu kısmını yukarıda elde ettiğiniz bilgilere göre, komuta ekleyin.

dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384

Bu işlem de 1-2 dakika sürecek bitiminde ise bilgisayarı yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracak; “Y” tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sistem diliniz Türkçe olacaktır.

Hayırlı olsun.

kaynak

Güncelleme 11/10/2014

Deneme ve gözlemleme imkanı bulamadım ancak yorumlardan edindiğim bilgiye göre dil seçim ekranında sol üst köşede Türkçe dil seçeneği seçilebiliyormuş. Bilgisayarınızın kurulumunu tamamladıktan sonra o ekrana dönemezsiniz ancak “recovery” yaparak o ayar ekranına ulaşabilirsiniz. “Recovery” ile bilgisayar ilk kurduğunuz hale gelir. Bu yüzden bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Bu yöntem özellikle yeni bilgisayar alan ve yukarıda anlattığım karmaşık prosedürü uygulamak istemeyenler için oldukça uygun görünüyor.

Bunun dışında uzun süre kullanım sonrası dil değiştirmek isteyenler yukarıda anlatılan yöntemi kullanabilirler. Ancak yine de olası bir soruna karşı önemli bilgilerinizi yedeklemeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca bir anket ekledim cevaplarsanız sevinirim.

Reklam

290 thoughts on “Windows 8.1 Dil Paketi Sorunu Çözümü

 1. çok tşkler.. sorunsuz bir şekilde çalıştı. Önemli olan Windows updateler yapılmadan bu işlemlerin yapılması gerekmektedir.

   • Recovery yapıp anlattığım yöntemi deneyebilirsiniz veya orijinal windows lisans anahtarınızı kullanarak Türkçe temiz windows kurulumu yapmayı deneyin. bkz.”http://8.enpedi.com/2013/11/windows-81-core-single-language-temiz.html?m=1″
    Yalnız bu noktada her ihtimale karşı cihazınızın “recovery” bölümüne silmemeye dikkat edin. Temiz kurulum sonrası bazı gerekli sürücü ve programları pc üreticinizin sitesinden indirmeniz gerekebilir.

   • hozermd kardeşimizin verdiği kodun sonuna komut satırında bir de tırnaklar olmadan ” |clip ” ibaresini eklerseniz bütün çıktıyı panoya kopyalıyor. böylece basit bir yapıştırla çıktıyı bir dökümana yapıştırıp dil paketinin tam adına ulaşabilirsiniz.

 2. bilgisayarı yeni aldım lenevo z5070 kurulumu yaparken türkçe seçtim fakat dil ingilizce recovery mi yapayım yoksa yukarıda anlatılanları mı recovery yapmak zararlımı yeni bilgisayar recovery yapmak istemiyorum

  • “Recovery”nin bilinen bir zararı yok, yukarıdaki yöntem “Recovery”den pratik ancak bazen olumsuz sonuçlanabiliyor. Önce bunu deneyip başarısız olursanız “recovery” yapabilirsiniz.

   • siyah ekran sorunu windows update olmasından mı kaynaklanıyor bilgisayar 3 günlük update olmadı bu yöntemi deneyecegim olmazsa recovery yaparım

 3. hocam yeniden başlattıtan sonra bilgisayar çalışıyor ama giriş yapacağım ekran siyah oluyor bi tek fare imleci görünüyor. herşeyi hatasız yaptığım halde böyle. ayrıca recovery olayını nasıl yapıyoruz ?

 4. arakadaşım selamlar ben lenovo g5070 laptop aldım ancak güncelleştirmeler recoveryle kuruluyor türkçe yapmak için key yok gömmüşler keyi nasıl olacak tek ingilizce var

 5. bunların hıc bırını yapmayın Windows 8.1 yüklerken dil ayar kısmında en alttakı turkceyı secın sakın tek tek turkce yapmayın

 6. hocam şu işin bi videosunu çekip atsanız youtube felan çok iyi olur çünkü cmd de ilk komutu yazdığımda hata alıyorum en baştan indirmeden sonra bi video çok iyi olur gerçekten

 7. denilenleri tek tek yaptım ancak bilgisayar bozuldu. ekran simsiyah geliyor. ekranda sadece ok işareti var ve mause ile oynayabiliyor. ama siyah ekran ve ok dışında hiç birşey gelmiyor… artık tamamen format atılması gerek galiba.

   • Recovery nasıl yapabilirim? Bilgisayar açılırken F8 de iş görmüyor. Bu hem tablet, hem bilgisayar olanlardan. Acer W511. Ondan F8 gelmiyor olabilir mi?

   • Burada arkadaş detaylı anlatmış. Bilgisayarı kapat. “Ses azaltma + güç düğmesi”ne Acer yazısı gidinceye kadar basılı tut.

 8. kesin çözüm burda !!!

  [quote]Orijinalden alıntı: aliihsanacar44

  Selam windows 8.1 single language türkçeye çevirdim
  Gözden kaçırdığımız çok küçük bir ayrıntı üstelikte…

  İlk pc nizi Recovery yapacaksınız.Bu işlem bitince karşınıza dil seçenekleri mavi tablo gelecek.Burada hiç birini ayarlamıyorsunuz .Şimdi dikkatlice panoya bakın üst solda english yazısını gördünüz değil mi? Ve şimdi de tam onun alt tarafına bakın orada Türkçe yazısını göreceksiniz .İşte çözümün ta kendisi ona tıklayınca işlem tamamdır.İşletim sistemimiz tamamen Türkçeye çevriliyor.Buraya tıklayıp ileri deyin hepsi bu kadar
  Hepinize kolay gelsin …Umarım sorununuz çözülmüştür.

  allah razı olsun demeniz yeterli
  [/quote]

  • Allah sizden razı olsun. dediğiniz gibi çok küçük bir ayrıntı gözümüzden kaçmış. varya kafayı yicektim 3 aydır. sayenizde ingilizce sorunundan kurtuldum. Rabbim sizi ve ailenizi korusun inş.

 9. merhaba söylediklerinizi denedim ama siyah ekran ile sonuçlandı. sadece mouse görünüyor. rocovery düğmesine basıyorum ama herhangi bir değişiklik yok. yeni pc olduğu için crack cd ile format atmak istemiyorum. ne yapmalıyım?

   • teşekkür ederim. lettopum LENOVO G50 – 80 ok. nasıl oluyor bilmiyorum ama dün akşam düğmeye tekrar bastım, mavi renkli Novo Button Menu ekranı açıldı. en alttaki System Recoveryi seçtim. loadingten sonra açılan mavi ekranda Restore from initial backupı seçtim. yüklemelerden sonra bilgisayarı aldığımdaki ilk kurulum ekranı geldi. mavi ekrandaki English seçili durumdaydı saat tarih filan dokunmadım. işte sol altta mavi ekranın içinde olmayan siyah bölümde Türkçe var, onu seçtim otomatik olarak yeni bir mavi ekran açıldı, saat tarih bölge falan hepsi Türkiye türkçe saat 02:00 istanbul olarak göründü. ileri devam ettim, baktımki lisans sözleşmesi bile Türkçe, bnd kabul edip ilerledim. çok şükür 3 aydır beni uğraştıran anlamadığım bu ingilizceden kurtuldum 🙂

   • Kardeşim yada abim cok sagolasın ALLAH ne muradın varsa versin yuzun hep gulsun abim cok tesekkur ederim

 10. windows 10 için ne yapmam lazım. win8.1 simple language’di benim makine de. win10 yapınca değiştirebilirim sanmıştım ama yine display language değişmiyor. Ne yapmam lazım ?

  • Yukarıda anlattığım yöntem olarak yine geçerli olabilir ama tabi windows 10 dil dosyalarını bulmanız gerekli. Ve pek tabii ki sorunsuz bir şekilde olacağının garantisi yok. Windows 10’un son kasım güncellemelerini içeren Türkçe versiyonunu bulup win8.1 key’i ile orijinal kurulumu sıfırdan yapabilirsiniz.

 11. ya hocam soyledıklerının aynını yaptım. ilk başta pc ing. idi sonra yukarıdakı talımatları yaptım turkce dıl paketını yuklerken cmd error verdi ve pc yenıden başlatıldı. sonra pc nın dili portekizce oldu. recovery le duzeltmeye çalıştım en az 5 defa fakat recovery de yemıyor. yada dil portekizce oldugu için ben beceremıyorum. lütfen bana bi şekilde yardımcı ol. gmail hesabım görunmuyorsa zaferkesknn@gmail.com ulaşırsan yardımcı olursan çok sevinirim.

 12. sizin dediklerinizi yaptım şuan bilgisayar açılmıyor siyah ekran kaldı önümde yeniden başlatınca bir çözümünüz var mı?

 13. dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384 BÖyle kaldı

  • Windows güncellemeleri sonrası böyle izleniyor, yukarıda ki yorumlarda bir arkadaş çözüm sunmuştu bunun için ama deneme imkanım olmadı.

  • kardeş uğraşma böyle komut dosyası falan. Rocovery yap. en alttaki System Recoveryi seç. loadingten sonra açılan mavi ekranda Restore from initial backupı seç. sonra ilk kurulum ekranı gelcek. mavi ekranda English seçili durumda. onu hiç elleme ok. işte tam onun altında, yani mavi ekranın içinde olmayan siyah bölümde Türkçe var, onu seç. otomatik olarak yeni bir mavi ekran açılacak, saat tarih bölge felan hepsi Türkiye türkçe saat 02:00 istanbul vs. olarak görüncek. ileri devam et, görceksin lisans sözleşmesi dahil Türkçe olacak. işlem bu kadar.

 14. Ya ben bilgisayarimi sifirladim sonra tekrar kurulum yapacaktım dili arapça olmuş nerden degistiricegimi bilemedim yardımcı olurmusunuz?

 15. abi yeni laptop aldım windows 10 home 64 bit bendede aynı sorun var lp bi dosya indirdim win+r yapınca o dosayıyı secince zten yüklü diyor buradaki aynı şeyleri yapınca düzelrimi

 16. abi lenovo laptop aldım win 10 home ana dili inngilizce Türkçe olmuyor lp dosyasını indirdim aynı işlemi yapcaz deilmi

 17. Merhaba, ben dediğiniz işlemleri yaptım fakat başlat menüsü açılmıyor. Windows 8.1 kullanıyorum, ne üstüne geliniyor ne tıklanıyor. Nasıl düzeltebilirim bunu?

 18. internete her yerde aradım bulamadım ayarlardan zaman ve dil den sadece türkçe olmasına rağmen pc nin yarısı türkçe yarısı ingilizce kalmıştı bu adımları uygulayıp sorunu 15 dk da hallettim çok teşekkür ederim allah razı olsun

 19. Merhabalar, 3 gün önce arkadaşım bana bu sorunla geldi 🙂
  Bu blogtaki yöntemler + Bir çok yol denedim olmadı .yarin arkadaş bilgisayarını lenovaya götürüp yaptıracaktı. açık bilim sitesinde “acik bilim bugün veda ediyor.” Başlıklı yazının yorumlarını okurken nickinize rastladım ve siteye tekrar girdim.bu defa da sitede gozumden kaçan yorumlarınızı okudum :D. İyi ki varsınz . Bu aksam system recovery yöntemini deneyeceğim. tesekkurler.

 20. yazılanları uyguladım ama bir sonuç elde edemedim, teknik destek veriyor musunuz acaba (uzaktan bağlantı) ?

 21. +++
  yüklerken çok umutlu değildim;
  orda burdaki yönergeleri yapmaktan ve hiçbirinin çözüm üretmemesinden bıkmış bi halde en son burdaki yönergeleri win10 single language de denedim…
  oldu…eline emeğine bilgine sağlık…

 22. Yorum yazmak istedim ilk çözümünüzü denedim lakin tekrar başlatma işleminde başlamadı ve öyle kaldı neyse ki sistemi geri yükleyebildim

 23. çok tşkler.. sorunsuz bir şekilde çalıştı.Onca web sitesinde araştırıyordum 2-3 gündür ve çözümü burda buldum ve ilk defa komut istemini kullandım çok çok teşekkür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s